Odtrucia alkoholowe Suwałki

Odtrucia alkoholowe Suwałki

15 maja, 2020 0 przez Doradca Filmowy

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa opiera się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy pracuje na okresie emocjonalnym, drugi na stanie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na zdobycie pewności siebie także doświadczenie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoko mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek człowiek ma innego sposobie technikami i metodami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji komponuje się w sezonie pierwszych lat życia również stanowi właśnie związana z sytuacją relacji z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od klimatu i szybkości tych wczesnych więzi w ogromnym stopniu zależy zakres, w którym możemy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, jaka istniała faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauki ich zawierania, świadczenia o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Bycie”. – Osoba, która zdaje sobie sprawę z obecnego, co ma, istnieje w stanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie sytuacji rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i pogawędka z swymi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z którym osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, wprawdzie nie trzyma ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, aby nie cierpieć i przechodzi z początku picia, więc… pije, aby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w słynnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki tworzy być czemuś na nieprzyjemne emocje, w jakimkolwiek elemencie sam stoi się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i wywołują je nieznośnym. Problemy w roli, problemy finansowe, pogorszenie relacji z grupą i mężczyznami czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie kobiety uzależnionej robi się w koszmar, w którym dobrymi momentami pomoce w byciu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w cierpieniu osoba uzależniona sprowadza na siebie coraz większe bycia – poszukując rozwiązania problemu, pozostaje w coraz wyższe problemy.

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie i niską samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż bierze się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszą cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga zbyt dużo, toż czynników szuka poza sobą: może zatem żyć zabieg skojarzenia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy warunek jest znakomity. Powraca do tak ważnego zaburzenia procesów poznawczych, że sporo kobiet uzależnionych zaczyna liczyć we prywatne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w tym wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają uczestniczyć w procesie tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego z nim wstydu i upokorzenia, podają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania potrafią być początkiem procesu pozostawania we współuzależnienie. Drinkiem z punktów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona doświadcza biegunowo odmiennych emocji połączonych z poczuciem swej wartości. Gdyby jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, bogata i odpowiednia zarządzać swoim istnieniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Dobrym środkiem na złagodzenie bycia ujawnia się alkohol, który daje stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne bycie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W sprawie kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością stoi się alkohol, który przejmuje pełną władzę nad byciem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

Jak wyjść z złego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie rozwijają się i odchodzą do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z złego środowiska i przestać koić cierpienie alkoholem, który wpływa coraz większe cierpienie. Jednak doświadczenie w trzeźwości wymaga głębokiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie odda się wyleczyć, a można ją zatrzymać abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego życia bez alkoholu, można osiągnąć dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez poparcia w ról terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej